Life Hacks – Saving Money!

Hi guys! So, if you’re anything like me, you’re often looking for hacks which can help you save a little bit of money. As a student, it’s really hard to save money for a rainy day!

So, I thought I would conduct a lifestyle audit to see where most of my disposable money is going. My thinking was that based on this audit I could identify places where I need not spend money and can therefore cut down on my costs.

I live a pretty busy life and have generally been suckered into the idea that I don’t have time to pre-make my lunches, which generally leads me into purchasing a lunch wherever I happen to be that day, which is generally at school. Unfortunately, lunches out aren’t very cheap. When you think about what you getting in a typical lunch (usually a fairly ordinary sandwich), you realize the markup is pretty high! An ordinary sandwich usually costs something like six or seven dollars, even though the ingredients probably cost something like a dollar!

In addition to that, it’s hard to know exactly what’s being put into the lunches you buy elsewhere. You can always go to a very healthy lunch spot that makes you feel confident that you’re getting a healthy meal prepared the right way, but there’s no guarantees. I can recall plenty of times when I had what I thought was a healthy lunch out and then experienced a nasty tummy ache later that day! Who knows what may have been in the lunch that I thought was so healthy?

So, one of the things I’ve done is started preparing very simple, healthy lunches on Sunday of each week so that I have enough lunches to take to school with me for the remainder of the week. I still don’t have a ton of time, so I keep these lunches super simple. For example, I’ll boil up a bunch of eggs and store them in the fridge so I have a hard boiled eggs to put into my lunch. I’ll also chop up a bunch of carrots, celery, and broccoli, and put them in my fridge in a big container so I have some quick veggies to throw into my lunch bag. In addition, I buy these very hearty loafs of brown bread and put a few slices into my lunch every day.

At the end of the day, I probably spend less than five minutes on each lunch, and they each probably cost a dollar or less. I also know that I’m getting super healthy meal, because I’ve put it together myself and I haven’t used any artificial seasoning or other nasty stuff. So, it’s a healthy result at a very low cost. What more could a girl want? How about you guys? What sort of ways do you try to cut down on your expenses and stay healthy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *